تبلیغات
Cielo

Cielo
 
نویسندگان

)هارپ) به صورت یک فرستنده امواج الکترومغناطیسی عمل می‌کند، که هدف آن تاثیرگذاری بر آسمان و الکترون‌های آزاد لایه یونوسفر است، اما نگاههایی وجود دارند که تمامی گفته‌ها در مورد هارپ را یک بزرگنمایی و پروپاگاندای تبلیغاتی از طرف خود آمریکا می‌دانند.


مقدمه

برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا معروف به هارپ(HAARP)‏، یک پروژه پژوهشی است که در سال ۱۹۹۳ برای بررسی و پژوهش درباره لایهٔ یونوسفر با استفاده از امواج رادیویی ELF/ULF/VLF تاسیس شده‌است. 

« هارپ» پروژه ای است که مشترکاً توسط نیروی هوایی آمریکا، نیروی دریایی آمریکا، دانشگاه آلاسکا در فیربنکس انجام می شود، و نزدیک به ۱۵ دانشگاه آمریکایی دیگر نیز در این پروژه مشارکت دارند. همچنین، طبق اطلاع سیستم هارپ در کشورهای گرینلند، نروژ، روسیه و همچنین در روی بعضی از ماهواره ها به جهت فلج کردن سیستم رادیویی هواپیماها و نهایتاً سقوط آنها استفاده میگردد. 

علاوه بر این، طبق اطلاعات منتشر شده در رسانه های مختلف، هارپ جزو سری ترین آزمایشات ارتش امریکا در چند دهه گذشته است، که آمریکا بهترین دانشمندان جهان را برای کار بر روی آن به مرکز آزمایشات فوق سری ارتش امریکا آورده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، هارپ شامل 180 برج آنتن آلومنیومی بر روی زمینی به مساحت 23 هزار متر مربع در آلاسکا ‌است، که امواج مافوق کوتاه تولید کرده و به یونوسفر می‌فرستند. هریک از این آنتن‌ها به فرستنده ای به قدرت یک میلیون وات متصل است. قدرت نهایی این آنتن‌ها با توسعه بیشتر، به یک میلیارد وات افزایش یافت، که از 360 آنتن به دست می‌آید. فرستنده‌ها توسط 6 توربین به قدرت هر یک 3600 اسب بخار تغذیه می‌شوند و به ازای هر روز 95 تن مازوت مصرف می‌کنند.

در همین راستا، این پروژه تا کنون مورد توجه افراد فراوانی بوده و اقدامات افشاگرانه ای نیز در این رابطه انجام شده است. از جمله این اقدامات می‌توان به نوشته دکتر نیک بگیش، یکی از دو مولف کتاب « فرشتگان این هارپ را نمی‌نوازند» اشاره کرد، که در سال 1997 طی مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست اشاره می‌کند که 40 درصد بودجه تجهیزات نیروی هوایی آمریکا مربوط به پروژه‌های مخفی است. این نویسنده مدعی شد که این پروژه‌ها تا جایی امنیتی هستند که حتی کنگره آمریکا نیز از ابعاد و زوایای کامل آن بی خبر است. در این کتاب به زوایای پنهان هارپ به عنوان یک اسلحه پرداخته شده است. 

همچنین، « زبیگنیو برژینسکی»، مشاور جیمی کارتر، رئیس جمهوری سابق آمریکا، ادعا کرده است که « هارپ» سلاحی برای بی‌ثبات کردن کشورهایی است که با واشنگتن اتحاد و همسویی ندارند. به گفته او « با استفاده از تکنولوژی‌های جدید و روش‌هایی که این تکنولوژی‌ها در اختیار کشورهای بزرگ قرار می‌دهند، این کشورها می‌توانند حتی بدون آنکه نیروهای امنیتی خود را در جریان قرار دهند، جنگ‌هایی سریع و غافلگیرکننده به راه بیندازند.»

برژینسکی اضافه می‌کند: « اکنون تکنولوژی‌هایی در اختیار ماست که به کمک آنها می‌توانیم تغییراتی در آب وهوا ایجاد کرده و شرایطی مانند خشکسالی و طوفان به وجود آوریم، که این امر می‌تواند توانایی‌های دشمنان احتمالی ما را تضعیف کرده و آنها را به پذیرش شرایط ما مجبور کند.»!

در راستای بزرگنمایی پروژه هارپ، انستیتو تحقیقات استراتژیک کالج جنگ ارتش آمریکا در نشریه‌ داخلی خود با نام « انقلاب در امور نظامی»، آورده است: « چیزهایی که برای ما اهمیت دارند به مرور زمان تغییر می‌کنند و تکنولوژی با پیشرفت خود به افق‌های جدیدی می‌رسد. در زمان جنگ سرد، تسلیحات و پروژه‌های روانی، مراحل ابتدایی خود را می‌گذراندند. اما در زمان کنونی که علوم الکترونیک و بیوالکترونیک را در دسترس داریم، لازم خواهد بود در قراردادهای اخلاقی و حد و حدود ذهنی خود که از به کارگیری تکنولوژی‌های به بازی گیرنده روح و روان دشمن ممانعت می‌کند، تجدید نظر کنیم. در صورت فراهم شدن این بازنگری، شرکت‌های خصوصی و نیمه خصوصی را تشویق خواهیم کرد که به بهره‌ برداری و توسعه تکنولوژی‌های متناسب با این اهداف بپردازند. در نتیجه، خواهیم توانست با بکارگیری انواع تسلیحات جدید مانند میکروبی، روانی و سایر تکنولوژی‌های پیشرفته، وارد عمل شده و به اهداف خود برسیم.»

این در حالی است که، بسیاری از این پروژه ها فوق سری بوده و هیچ گونه اخبار و اطلاعاتی راجع به انجام آن نبایستی به بیرون درز کند.


شایعات مطرح شده درباره هارپ

شایعات بسیاری در خصوص ویژگی های هارپ توسط افراد مختلف، از مقامات آمریکایی تا تحلیلگران خارجی، مطرح شده اند، که در اینجا به چند نمونه از این شایعات اشاره می گردد.

یکی از شایعاتی که بیشتر از بقیه رایج شده است، عبارتست از اینکه، « هارپ» به صورت یک فرستنده امواج الکترومغناطیسی عمل می‌کند، که هدف آن تاثیرگذاری بر آسمان و الکترون‌های آزاد لایه یونوسفر است. این سیستم، الکترون‌های این لایه را در ارتفاع تقریبا 275 کیلومتری به جنبش وامی‌دارد. در حالت عادی این لایه دارای دمایی معادل 1400 درجه سانتیگراد است که در اثر این تحریک انرژی فراوانی در آن به وجود آمده و در نتیجه دما تا 20درصد افزایش می‌یابد و این ناحیه به حالت انبساطی در می‌آید. 

به بیانی می‌توان گفت که سیستم هارپ، نتیجه تلاش‌ها و پژوهش‌های حداقل پنجاه ساله ارتش آمریکاست که کارکرد آن تنها محدود به بررسی و پژوهش درباره لایه یونوسفر نبوده و قادر است برای شناسایی پایگاه‌های مخفی اعماق زمین را جستجو کند، تمامی ارتباطات رادیویی و موجی را متوقف سازد، بر رفتارها و حالت روانی انسان‌ها تأثیر بگذارد، جریانات جوی را تغییر دهد، با متمرکز ساختن امواج بر روی اهداف هوایی مانند هواپیماها و دسته‌های بزرگ پرندگان آنها در آسمان بسوزاند و برشته کند، لرزش‌های شدیدی در لایه‌های مختلف کره زمین ایجاد کرده و زلزله تولید کند و یا انفجارهایی به قدرت بمب‌های هسته‌ای ایجاد کند.

واکنش ها به شایعات

اما نگاه های دیگری نیز وجود دارند که تمامی گفته‌ها در مورد هارپ را یک بزرگنمایی و پروپاگاندای تبلیغاتی از طرف خود آمریکا می‌دانند و معتقدند که نه هارپ و نه هیچ تکنولوژی بشری دیگری حداقل با توجه به محدودیت‌های دانش کنونی، نمی‌تواند چنین قدرتی داشته باشد و کارهایی با این وسعت انجام دهد. دیدگاه های مذکور این تبلیغات را در راستای ترساندن دیگر ملت‌ها از آمریکا و به انقیاد و انفعال کشیدن آنها دانسته و باوری به کارایی هارپ در ایجاد خشکسالی، زلزله، توفان و دیگر اتفاقاتی از این قبیل ندارند.

بعنوان مثال، دکتر ناصر حافظی مقدس، زمین شناس، مهندس زلزله شناسی و استاد دانشگاه، در گفتگو با کیهان درباره پدیده هارپ می‌گوید: « پروژه مطالعاتی هارپ درخصوص مطالعه اصول فیزیکی کنترل کننده یونوسفر است، که علاوه بر آمریکا چند کشور دیگر نیز در آن مشارکت دارند. هدف اصلی این پروژه بهبود ارتباطات رادیویی بوده است اگرچه ارتش آمریکا در این پروژه بدنبال کنترل و نظارت بر ارتباطات رادیویی است».

دکتر حافظی مقدس می‌افزاید: « مطرح شده که آمریکا در ادامه پروژه جنگ ستارگان به دنبال نوعی سلاح الکترومغناطیسی جدید است، که با فشرده سازی بخشی از یونوسفر و انعکاس آن امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا که قدرت حرارتی زیاد دارند را به مناطق مورد نظر در سطح کره زمین وارد کند. این مطلب فرضیه‌هایی است که مشخص نیست قابلیت اجرایی داشته باشد.» این مهندس زلزله شناسی به ارتباط هارپ و زلزله اشاره می‌کند و می‌گوید: « منشأ شایعاتی که درخصوص ارتباط زلزله با پروژه هارپ وجود دارد، شاید از این طریق می‌باشد که زلزله‌های بزرگ همراه با تغییرات وسیع در اتمسفر بالای منطقه کانونی می‌باشند و اغتشاشاتی را در کره یونوسفر ایجاد می‌کنند. تلاش‌هایی جهت استفاده از این پدیده برای پیش بینی زلزله نیز در حال انجام است. اما اینکه با هدایت امواج الکترومغناطیس بتوان در یک منطقه زلزله ایجاد نمود، توجیه علمی ندارد.»

دکتر محمدعلی رحمانی نیا، زمین شناس، کارشناس زلزله شناسی و استاد دانشگاه، نیز در تحلیل موضوع هارپ می‌گوید: « در وهله اول باید اشاره کنم که « هارپ» پروژه ای است توسط چند کشور جهان از جمله آمریکا، روسیه، ژاپن، کانادا و... دنبال می‌شود و هدف آنها نیز شناخت لایه آیونوسفر و مطالعه آن است و در واقع پروژه هارپ فقط مختص آمریکا یا یک کشور خاصی نیست، از طرفی هم ارتش آمریکا در بخش نیروهای دریایی و هوایی پروژه ای را درباره جنگ ستارگان دنبال می‌کنند و هدفشان این است که بتوانند امواج الکترومغناطیسی را بر روی زمین برگردانند، که اگر بتوانند این کار را انجام دهند، خواهند توانست حرارت زیادی را در نقطه ای از زمین ایجاد کنند.» 

دکتر رحمانی نیا در ادامه تصریح کرد: « اگر زلزله طبیعی اتفاق بیافتد در لایه یونوسفر اختلالاتی ایجاد می‌شود و از این اختلالات ایجاد شده در واقع می‌توان وقوع برخی زلزله‌ها را پیش بینی کرد، از همین موضوع آمریکاییان بحث هارپ را پیش کشیده‌اند و در واقع با این اقدام می‌خواهند اذهان عمومی مردم جهان را فریب داده و به نفع خود از آن بهره برداری کنند.»


سخن پایانی

در پایان بایستی خاطر نشان ساخت که با توجه به سابقه نظام آمریکا در سوءاستفاده‌های گسترده و غیرانسانی از علوم و دانش‌های گوناگون، باید گفت که به نظر می‌رسد «هارپ» که به معنای ساز «چنگ» است، این بار توسط آمریکاییها در سمفونی ویرانی کره زمین و تهدید زیست انسان، نواخته می‌شود.

انسان در طول هزاران سال با حوادث و بلایای طبیعی بسیاری دست به گریبان بوده است و همواره این حوادث را جزئی طبیعی از زندگی خود بر روی کره زمین دانسته است، به طوریکه تحقیقات دانشمندان نیز تمامی این فرضیات را قویاً اثبات کرده اند. حال امروز با طرح موضوعاتی چون دیده شدن ردپای تکنولوژی‌های پیشرفته در تولید و هدایت حوادثی مانند سیل، توفان، زلزله، فعالیت‌های آتشفشانی، ذوب شدن یخ‌های قطبی و به هم خوردن دوره‌های گرمایی و سرمایی در نقاط مختلف زمین، مشخص است که این شایعات با اهداف سیاسی مبتنی بر بزرگنمایی قدرت کشور آمریکا انجام می گیرد.منبع شبکه IRINN


[ چهارشنبه 4 اردیبهشت 1392 ] [ 12:06 ق.ظ ] [ J.V ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :