تبلیغات
Cielo

Cielo
 
نویسندگان

اگرچه توسعه موشك های قابل پرواز به فضا در آمریكا تا پس از جنگ جهانی دوم به تعویق افتاد، تلاش برای دستیابی به چنین فناوری در آلمان از اولویت ویژه ای برخودار بود. این تلاش ها با ساخت وی2 كه شكل اولیه موشك های بالستیك قاره پیمای امروزی است به نقطه اوج خود رسید. در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم روس ها و متفقین برای دستیابی به آنچه كه بتواند فناوری موشكی آلمان را برملا سازد، با یكدیگر رقابت می كردند. ورنر فون براون دانشمند برجسته موشكی نازی ها با آمریكا وارد مذاكره شد و به همراه اعضای گروهش به آمریكا مهاجرت كرد. نهایتا پس از جنگ مدل اصلاح شده موشك را تحویل دادند.

در سال 1957 این توهم نزد افكار عمومی آمریكا پدید آمد كه شاید متخصصین آلمانی موشك در اتحاد شوروی از متخصصین آلمانی موشك در آمریكا برتر باشند، پرتاب اسپوتنیك 1، اولین ماهواره ساخت بشر به فضا، حاوی پیامی موذیانه برای كل جهان بود. سپس اولین ماهواره آمریكا با نام اكسپلورر1 در سال 1958 به فضا پرتاب شد. جان اف كندی مدت كوتاهی پس از آنكه به ریاست جمهوری برگزیده شد، مسابقه فضایی را شتاب بیشتر بخشید و آن را از دو مارتن به دو سرعت بدل كرد.

در مه 1961 وی به ناسا دستور داد تا یك مسافرت رفت و برگشت به ماه را طی همان دهه به پـایان برساند. در20 جولای 1969نیــل آرمســترانـگ و ادویـن آلــدریــن كاری را كه در ظاهر غیر ممكن به نظر می رسید عملی ساختند. زمانی كه آپولوی 11 در كره ماه فرود آمد، بشر رویای دیرینه خود را از زمانی كه بشر اولیه چشمانش را به روی آسمان و ماه گشود، در روحش زبانه می كشید، حیات بخشید. در نهایت نیز پس از آنكه ده ها نفر روی زمین خشك ولم یزرع ماه قدم گذاشتند، برنامه آپولو لغو شد. مشخص شد كه انجام عملیات در فضا برای زندگان بسیار پر هزینه است، آینده از آن روبات هاست.

از زمانی كه كاوشگرهای خودكار مسئولیت تحقیق در مریخ، زهره، مشتری و سیارات ورای آن را بر عهده گرفته اند، اكتشافات فضایی سرنشین دار به مسافرت تا مدار پائین زمین و استقرار در ایستگاه فضایی آمریكا، اسكای لب محدود شد. در همین حین متخصصین موشك توجه خود را به نسل جدید فضا پیماهای بزرگ آمریكا معطوف كردند. برخلاف ساتورن 5 مأموریت آپولو برای سفر به ماه را به انجام رساند، فضاپیماهای جدید از نوع شاتل بودند، یعنی موشك هایی كه می شد آن را بارها و بارها مورد استفاده قرار داد. اولین شاتل از كاروان جدید فضاپیماها كه كلمبیا نام داشت در 12 آوریل 1981 از مركز فضایی كندی در فلوریدا به فضا پرتاب شد.

پس از آنكه آتش جنگ سرد فروكش كرد، دستاوردهای فضایی شوروی نیز كاهش یافت. حوادثی كه در چندین موشك پیچیده روی داد و پرونده آنها طی سال ها ناگشوده ماند، باعث شد كه اینگونه برنامه ها پس از فرود آپولو به حال خود رها شود. در سال 1999 روسیه كه برنامه های فضایی اتحاد شوروی را به میراث برده بود، ایستگاه فضایی میر را بازنشسته كرد و به یكی از اجاره نشین های ایستگاه فضایی بین المللی كه تحت سرپرستی ناسا ساخته می شود، تبدیل شد.

علی رغم اختلاف های زیادی كه بین این دو فناوری وجود دارد، در پایان قرن بیستم شاتلها در حمل و نقل فضایی فعالند و اكنون كار اخترشناسان محدود است به تلسكوپهای زمینی و مداری. امید است طی دهه های آینده ماشین هایی ساخته شوند كه ما را به ماه و سیارات و ماورای آنها ببرند.


برچسب ها: علمی،
[ شنبه 4 آذر 1391 ] [ 10:59 ب.ظ ] [ J.V ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :